CDE - co jsme vyzkoušeli

21.11.2022

CDE (společné datové prostředí) - je velkým hitem pro různé producenty počítačových aplikací. Velká korporátní řešení (Dalux, Atodesk Construction Cloud ...) ponechme zatím stranou, v tomto článku nás zajímají spíše low endová řešení.

Cílem CDE aplikace je propojení úložiště dokumentů, správy úkolů a incidentů a modelu do jednoho prostředí.

Úspěšně jsme si vyzkoušeli dvě řešení: Bimsync od norské společnosti Catenda a Trimble connect od Trimble.
Volba na tyto produkty padla proto, že poskytují určitou funkcionalitu jako free službu a umožňují několokadenní plný přístup k nahlédnutí do vyšší funkčnosti. 

Bimsync (https://bimsync.com) 

Bimsync poskytuje to, co od takového systému očekáváme: lištu (boční) s nástroji a rychlou navigaci k jednotlivým úkonům. Free verze je velmi ořezaná (chybí podpora 3D modelu i service desk), přesto však umožňuje využít funkce běžného projektového serveru, tj. ukládání dokumentů (a jejich revizí) do složek a jejich náhled integrovanými prohlížečkami. 

Free verze umožňuje správu projektu "postaru", tj náhled na poslední verzi DWG, PDF nebo XLS registrovaným účastníkům. 

Trimble Connect (https://connect.trimble.com)

Toto rozhraní existuje již nějakou dobu jako platforma pro prezentaci projektů vytvořených v jejich nástrojích (především SketchUp). Trimble Connect je pokus o rozšíření funkčnosti o IFC prohlížečku.

Free verze je především 3D prohlížečka a až na druhém místě je integrována správa dokumentů. Z toho vyplývá i poněkud zmatené (nelogické) ovládání. Ale jako projektový server se dá použít, zejména pokud je dominantním poskytovatelem grafiky SketchUp.

Ačkoliv je Trimble Connect typická korporátní aplikace podporující vlastní produkty, je možno ji využít také pro nezávislá (open source) řešení. Výhodou je 3D v základní sadě.